Najpierw największe – ogródkowe postanowienia noworoczne

Czekając na wiosnę, ale wcale jej nie ponaglając, możemy nareszcie zachwycać się śniegową kołderką, która przykryła nasz klubowy ogródek. I planować. Teraz jest najlepszy wciąż czas na zbieranie pomysłów, materiałów, szukanie inspiracji. Ogródek grzecznie śpi i nie wymaga żadnych prac, poza ewentualnie kontynuowaniem porządków :-)

IMG_20160116_121056~2

IMG_20160116_121044~2

Ogólna zasada, którą kierowaliśmy się i będziemy kierować się przy pierwszych wiosennych planach i pracach, to zasada: najpierw największe. Czyli najtrudniejsze, najważniejsze, najbardziej podstawowe. W klubowym ogródku oznaczało to:

  • sprzątanie liści, około 30 worków różnej wielkości;
  • przekopanie do końca całego ogródka, niewielki kawałek jeszcze przed nami ;-)
  • wycięcie tui;

Z tują było tak, że choć była jedyną tak okazałą roślinnością w ogródku, co dawało jej specjalne względy w sercach małych i dużych klubowiczów :-), to jednak miejsce i przewidywany jej rozwój były bardzo niefortunne dla ogródka. Tuja dyskretnie zdominowała cały szczyt ogrodu, rosła tak szeroko, że przestrzeń wokół niej, aż do ogrodzenia i do ściany budynku była w zasadzie niedostępna i niemiła. Gałęzie zabierały sporo światła, którego w ogródku nie mamy dużo, bo rosną nad nim wielkie topole. Dzika przyroda jest wspaniała, dzikie zwierzęta takie jak pająki i ślimaki również :-), jednak mamy nadzieję, że uda nam się potencjał tego zakątka ogrodu wykorzystać inaczej. Na plenerową scenę dla teatralnych przedstawień lalkowych, które będą przygotowywane w Klubie, na sklep, laboratorium, warsztat stolarski, malarski czy muzyczny, w zależności od potrzeby i pomysłu :-). Wiosną wprowadzą się nowe rośliny, które ukoją tęsknotę za tują.

Wśród naszych największych noworocznych postanowień ogródkowych są także:

  • ścieżka sensoryczna, której głównym, ale nie jedynym budulcem będą plasterki dębu (są już przygotowane, oczekują na transport i wiosnę :-) )
  • łączka, czyli trawnik z polnymi kwiatami, który jest już wstępnie założony naprzeciwko wejścia;
  • tarasik z europalet, ułożony na betonowym chodniku wzdłuż ściany budynku;
  • ściana muzyczna, być może na ogrodzeniu z siatki.

Kiedy ułożymy te największe architektoniczne elementy, wtedy wprowadzimy do ogródka rośliny: krzewy, kwiaty, zioła i warzywa. Na wszystko starczy miejsca pod wielkim dachem nieba :-) 

IMG_20160116_121044~3

 

Tego też życzymy nam wszystkim w nowym, choć troszkę już starym, roku :-)

Lidia Rekosz-Domagała