Logorytmika z muzyką – Logomisie

Rytm jest jednym z podstawowych elementów muzyki. W połączeniu z dźwiękiem, ruchem i słowem daje niesamowite narzędzie edukacyjne, które wspiera rozwój dziecka w wielu obszarach, takich jak mowa, koordynacja ruchowa, orientacja w przestrzeni, koncentracja czy uwaga. Ćwiczenia i zabawy rytmiczne oddziałują na sprawność ruchową dziecka, słuch, pamięć muzyczną i językową. Muzyka wykonywana na żywo, śpiew i gra na instrumentach, wzbogaca świat doświadczeń dziecka, zachwyca i zaciekawia, kształtuje jego uważność i wrażliwość.

Zajęcia logorytmiczne w Klubie Mam są oparte na dwóch podstawowych aktywnościach: gimnastyce logopedycznej oraz wspólnym muzykowaniu.

Gimnastyka logopedyczna to rozgrzewka, mająca na celu usprawnianie artykulatorów. Proste zabawy logopedyczne to swoista ilustracja opowiadanej historii, wzbogacanej często wykonanymi własnoręcznie rekwizytami i muzyką.

Wspólne muzykowanie zakłada integrację grupy przy muzyce. Wspólnie słuchamy muzyki, śpiewamy, poznajemy instrumenty, a później na nich gramy. Kreatywne tworzenie najróżniejszych dźwięków to coś, co dzieciom i ich opiekunom z czasem sprawia najwięcej radości.

Dla młodszej grupy przewidziane są również proste ćwiczenia rozwijające małą i dużą motorykę. U starszaków jeszcze więcej ruchu, zabawy z dźwiękami otoczenia i onomatopejami.

Nasza prowadząca:

Aleksandra Gruda – studentka muzykologii (Uniwersytet Warszawski) i logopedii ogólnej (Warszawski Uniwersytet Medyczny), kursantka dr Elżbiety Galińskiej w zakresie muzykoterapii.

Od lat realizuje swoją miłość do muzyki i słowa nie tylko poprzez ścieżkę edukacyjną, ale także artystyczną – wielokrotnie brała udział i odnosiła sukcesy w konkursach recytatorskich, krasomówczych czy wokalnych. W organizacji festiwali muzycznych wspomaga Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Gra na flecie poprzecznym, gitarze, ukulele, i wielu innych instrumentach, którymi czasem stają się przedmioty codziennego użytku. W swoich pracach badawczych rekonstruuje muzyczne znaleziska archeologiczne (http://meakultura.pl/edukatornia/pomost-do-swiata-dzwiekow-1817 ). Pasją oraz wiedzą dzieli się z młodszymi i starszymi m. in. poprzez zajęcia logorytmiczne dla dzieci. Jest przekonana o sile oddziaływania dźwięków na człowieka – nie tylko w różnego typu terapiach, ale i po prostu w jego rozwoju, niezależnie od wieku.

Zainteresowania naukowe rozwija na kursach i konferencjach naukowych, takich jak:

Logorytmika – metoda wspomagająca motorykę, słuch i mowę dziecka (2017 r.)

Wczesna interwencja logopedyczna dzieci do 3. roku życia (2017 r.)

Kurs Muzykoterapii Klinicznej i Psychodramy (2018 r.)

VII Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa: Terapia Logopedyczna. Strategie – metody – techniki (2018 r.): https://nklia.wordpress.com/

Międzynarodowa Konferencja Psychologii Muzyki (2018 r.): http://www.psychomuzy.us.edu.pl/en/

Masaż logopedyczny od podstaw – podejście praktyczne (2018 r.)

Zajęcia z logorytmiki rozpoczynają się w październiku, pierwsze spotkania 5 października.

Grupa I, wiek 0, 5 roku-1,5 roku – piątki, godz. 9:30-10:15, 125 zł

Grupa II, wiek 1,5 roku-3 lata – piątki, godz. 10.30-11.15, 125 zł

W razie pytań prosimy o kontakt: warsztaty@klubmam.com