Pracownia edukacyjna wg pedagogiki Marii Montessori

Projekt „Pracownia edukacja wg pedagogiki Marii Montessori” trwa już kolejny rok i wciąż się rozwija.

Pierwotny pomysł naszej pracowni powstał w sercu Ani Bieniak, która wymyśliła go w 2013 r. i zaangażowała innych rodziców do stworzenia „Świetlicy Montessori”. Nie mając żadnych funduszy na przygotowanie sali, zakasaliśmy rękawy i sami malowaliśmy ściany oraz meble, dzieci wraz z tatusiami skręcały półki, własnoręcznie przygotowaliśmy pomoce edukacyjne z różnych dziedzin wiedzy: matematyki, języka, przyrody.

W roku 2015 zajęcia Świetlicę Montessori zaczęła prowadzić nasza klubowa pierwsza dyplomowana nauczyciela Montessori Ola Brodowska, która przygotowała otoczenie dla grupy Toddlersów, czyli dzieci od 18 mies. do 3 l.

W 2016 roku do Oli dołączyły dwie wspaniałe mamy, pedagożki montessoriańskie Ola Kosendek-Wołowiec i Ula Jannasz i tak na dobre powstała nasza Pracownia Montessori. W 2017 w wakacje powiększyłyśmy przestrzeń Pracowni o dodatkowe pomieszczenie, tak aby dzieci miały więcej miejsca do pracy.

Podczas zajęć w naszej Pracowni Montessori dzieci, każde indywidualnie, zgodnie ze swoimi zainteresowaniami, wybierają pomoc edukacyjną i z nią pracują [np. dziecko przelewa wodę z dzbanuszka do dzbanuszka, układa różne wzory z drewnianych klocków, uczy się pracować z nożyczkami itp.] Ćwicząc w ten sposób umiejętności potrzebne w życiu codziennym, staje się bardziej samodzielne i gotowe do działań matematycznych, językowych, przyrodniczych.W zajęciach biorą również udział rodzice, dzięki temu dziecko czuje się bezpieczne, powoli integruje się z grupą rówieśników.

Przygotowane przez nas otoczenie wg metody Marii Montessori wspiera dziecko w poznawaniu świata za pomocą wielu inspirujących pomocy, szacunku do indywidualnego tempa rozwoju oraz zrozumienia dla ich naturalnych potrzeb – porządku, miłości, wyboru, rozwoju zmysłów, ruchu, zasad.

Dzieci przebywając w Pracowni Montessori rozwijają swoją samodzielność, dociekliwość, wzajemnie inspirują się do działania, uczą się pracy ze źródłami, budują poczucie swojej wartości, nabywają niezwykle ważnych umiejętności życiowych.

U nas dzieci mogą: dotykać, niuchać, szperać, szukać, przelewać, rozlewać, przesypywać i rozsypywać, rozpoznawać podobne, chować różne, mierzyć, ważyć, malować, ciąć, kulić, wałkować, chwytać, liczyć, dopasowywać.

Obecnie  w Pracowni Montessori odbywają się zajęcia:

Grupa Montessori Toddlers bez Mamy i  Taty – to 4 miesięczny cykl zajęć ogólnorozwojowych dla dzieci w wieku 18 mies – 3 l. prowadzonych zgodnie z metodą Marii Montessori. Zajęcia trwają 3 godziny, dwa razy w tygodniu dzieci. Odbywają się w poniedziałki i środy od 9:30 do 12:30 Zapisy przez formularz

- Grupa Montessori Toddlers – to zajęcia rozwojowe dla dzieci w wieku 18 mies. – 3 l. , które razem z rodzicem/opiekunem mogą przez 1,5 godz. raz w tygodniu pracować z pomocami.  Zajęcia odbywają się w środy – godzina 17:00 – 18:30 i czwartki godzina 10:00 – 11:30.  Zapisy przez formularz

- Matematyczne labirynty Montessori dla straszaków– zajęcia dla dzieci 5+ ukierunkowane na rozwój myślenia matematyczno – logicznego. Zajęcia odbywają się w czwartki , godzina 17:00 – 18:30 . Zapisy przez formularz

 - Pomoce Montessori – DIY – zajęcia dla rodziców/opiekunów, raz w miesiącu można samemu przygotować edukacyjną zabawkę dla swojego dziecka i dowiedzieć się o pedagogice Marii Montessori. Zajęcia odbywają się w poniedziałki 19:00 – 21:00. Zapisy przez formularz

 

20160405_110038     20160412_111755    20160408_110358

IMG_2344  IMG_2472   IMG_2463

Przeczytaj również: Świetlica Sukcesu

Wspierają nas:

montessori-solo-logo-1474377403